Wiertarko wkrętarka — jaką wybrać, aby dobrze spełniała swoją funkcję?

0

Wiertarko-wkrętarka to sprzęt, który jest potrzebny w niemal każdym gospodarstwie domowym. Nie ma się czemu dziwić – wkręcanie i wykręcanie śrub to czynność, którą wykonujesz podczas skręcania mebli, wieszania obrazów czy też w trakcie poważniejszych prac remontowych. Warto zatem zainwestować w sprzęt, który najlepiej spełni swoją funkcję. Jaką zatem wiertarko-wkrętarkę wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek!

Wiertarko-wkrętarka sieciowa czy akumulatorowa?

Z pewnością wiesz, że na rynku dostępne są różne rodzaje sprzętów służących do wkręcania i wykręcania śrub i innych elementów. Różnią się one w kilku istotnych kwestiach. Jeden z podstawowych podziałów związany jest ze sposobem zasilania urządzenia – możesz zatem wybierać spośród wiertarko-wkrętarek sieciowych oraz akumulatorowych. Czym się różnią i która z nich będzie lepsza?

Urządzenie sieciowe zasilane jest z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V, drugie z nich natomiast czerpie energię z dołączonego akumulatora. Wiertarko-wkrętarki sieciowe są przy tym dużo większe niż ich akumulatorowe odpowiedniki, zazwyczaj mają jednak większą moc. Z tego powodu mogą być wykorzystywane do cięższych i bardziej skomplikowanych prac. Urządzenia akumulatorowe wyróżniają się poręcznością – bez problemu możesz ich używać nawet trudno dostępnych miejscach.

Jaką wiertarko-wkrętarkę zatem warto wybrać? Wszystko zależy od tego, jak często i w jakich miejscach zamierzasz korzystać ze swojego urządzenia. Zwróć także uwagę, czy w miejscu wykonywania prac będziesz miał zawsze możliwość skorzystania z gniazdka elektrycznego. Jeżeli nie – lepszym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa.

Wiertarko-wkrętarka – jaką wybrać? Ważne parametry

Kolejne ważne kwestie, które nie powinny umknąć Twojej uwadze to:

- moc wiertarko-wkrętarki,

- moment obrotowy,

- zmienna prędkość w urządzeniu.

Pierwszy parametr, czyli moc sprzętu jest niezwykle ważny. Wyższe napięcie dostarczy więcej mocy, dzięki czemu szybciej wykonasz swoją pracę. Jednak wiąże się ono z cięższymi bateriami, co wpływa na masę całego urządzenia.

Drugi parametr, czyli moment obrotowy w wiertarko-wkrętarkach określa przenoszenie mocy z silnika do uchwytu z wiertłem. Model wyposażony w różne biegi pozwala na dobranie najlepszych parametrów do rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli jednak z urządzenia zamierzasz korzystać sporadycznie i raczej do ogólnych wkrętów niż do zadań specjalnych – wystarczy wiertarko-wkrętarka jednobiegowa. W przeciwnym wypadku zainwestuj w urządzenie dwubiegowe. Pierwszy bieg zapewnia większą siłę skręcania, czyli moment obrotowy przy niższych prędkościach, drugi zaś zapewnia wiercenie z niższym momentem obrotowym, lecz z większą prędkością.

W wiertarko-wkrętarkach także regulacja prędkości ma duże znaczenie, szczególnie wtedy, gdy pracujesz z materiałami o różnej wytrzymałości. Funkcja ta zapewnia wszechstronność urządzenia, gdyż możesz dopasować prędkość pracy do wykonywanego zadania. Prędkość wiercenia wyrażana jest w obrotach na minutę, a parametr ten jest bardzo ważny dla ogólnej wydajności sprzętu.

Wiertarko-wkrętarka z udarem – tak czy nie?

Wiertarko-wkrętarki to urządzenia wielofunkcyjne – z ich pomocą nie tylko wkręcisz wkręty i śruby, lecz także wywiercisz otwory np. w ścianie. Do tego jednak potrzebujesz sprzętu odpowiedniej jakości. Ten o niższej mocy nie poradzi sobie z twardymi materiałami – w tej sytuacji niezbędne będzie wiercenie z udarem. Z tego właśnie powodu sprawdzi się tu urządzenie typu 3 w 1, czyli wiertarko wkrętarka z udarem. Możliwe jest wówczas wiercenie w materiałach mineralnych, betonie, a nawet w kamieniu.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wysokiej jakości wiertarko-wkrętarki ROOKS z udarem. Jest to bardzo wydajny sprzęt charakteryzujący się wydajnym i wytrzymałym silnikiem bezszczotkowym. Będzie to zatem idealny wybór dla wszystkich pasjonatów majsterkowania oraz tych, którzy zajmują się nim profesjonalnie. Sprawdzi się w przypadku instalatorów, mechaników oraz pracowników firm budowlanych i wykończeniowych.

Jakiego osprzętu potrzebujesz do wiertarko-wkrętarek?

Już wiesz, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać. Warto jednak wspomnieć, w jaki osprzęt musisz się zaopatrzyć, abyś mógł w pełni korzystać ze swojego urządzenia.

Do wkręcania śrub i wkrętów z pewnością potrzebujesz bitów – mogą być jedno- lub dwustronne. Warto więc zaopatrzyć się w cały komplet o różnych kształtach i różnej grubości. Dzięki temu będziesz mógł wkręcać śruby i wkręty o różnych trzpieniach. Jeżeli zamierzasz wiercić otwory, konieczny będzie zakup dobrej jakości wierteł do różnych materiałów, np. do drewna, betonu i metalu.

Jeżeli chcesz kupić wiertarko-wkrętarkę akumulatorową, niezbędna będzie zapasowa bateria – a nawet dwie. Konieczna jest także ładowarka, która najczęściej znajduje się w komplecie. Gdy jednak zależy Ci na tym, aby ładowanie przebiegało bardzo szybko, potrzebna Ci będzie ładowarka do szybkiego ładowania. Te wszystkie kwestie warto wziąć pod uwagę — to właśnie one wpływają na ostateczny koszt całego sprzętu oraz komfort jego użytkowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl