Decydując się na samodzielne malowanie mieszkania, konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria. Jednym z nich jest taśma malarska, która przyda się do zabezpieczenia m.in. ram drzwiowych, listew oraz progów. Pomoże Ci również w uzyskaniu estetycznie odciętych kolorów, a także wzorów na ścianie. Do czego jeszcze możesz ją wykorzystać? Jak poprawnie używać taśmy malarskiej? Czytaj dalej, a wszystko stanie się jasne.
Kiedy warto użyć taśmy malarskiej?
Przed rozpoczęciem malowania bardzo ważnym etapem jest przygotowanie wnętrza do dalszych prac. W przypadku nowych, pustych pomieszczeń to zadanie jest dużo łatwiejsze – problemy zaczynają się wtedy, gdy mowa o zamieszkałym już pokoju. Wówczas należy wynieść to, co się da, a pozostałe elementy, takie jak np. meble w zabudowie oraz podłogę, odpowiednio zabezpieczyć przy użyciu folii. Do jej zamocowania przyda się właśnie taśma malarska, która uchroni folię przed przypadkowym przesunięciem.
Akcesorium to przyda się także do zabezpieczenia mniejszych rzeczy. Warto okleić nią to, co ma bezpośredni kontakt z malowaną ścianą, jak np.:
- krawędzie mebli przylegające do ściany,
- parapety i ramy okna,
- listwy przypodłogowe,
- drzwi i framugi,
- kontakty, wtyczki, włączniki,
- wszystkie inne miejsca, które mogłyby zostać zabrudzone podczas malowania.
Taśmę należy przykleić także w miejscu odcięcia farby na suficie.
Jakie są rodzaje taśmy malarskiej?
Zanim dowiesz się, jak używać taśmy malarskiej, chcemy przedstawić Ci jej podstawowe rodzaje. Wyróżniamy trzy warianty: żółtą, niebieską oraz taśmę malarską PCV. Czym się charakteryzuje każda z nich?
Żółta taśma malarska
Ten rodzaj taśmy jest najpopularniejszy, a zarazem najtańszy. Papierowa taśma może stanowić świetną ochronę przed farbą. Co więcej, jest prosta w użyciu. Dzięki temu, że łatwo się rwie, nie potrzebujesz do niej nawet nożyczek. Nie ma zbyt mocnego kleju, jednak jest to celowy zabieg, gdyż mocniejsza taśma mogłaby się odrywać ze ściany wraz z tynkiem lub warstwami poprzedniej farby. Żółta taśma występuje w różnych szerokościach. W naszym sklepie dostępne są warianty 19 mm, 25 mm, 30 mm, 38 mm oraz 48 mm. Dzięki temu dopasujesz jej rozmiar do zabezpieczanych powierzchni.
Niebieska taśma malarska
Ten typ taśmy jest mocniejszy i trudniejszy do rozerwania. Wyróżnia się większą trwałością, dlatego też zaleca się jej użycie w tych miejscach, które mają pozostać zabezpieczone przez dłuższy czas. W przypadku przyklejania jej bezpośrednio na ścianę należy robić to bardzo ostrożnie, gdyż mocny klej może narobić tu sporo zniszczeń. Z całą pewnością nie należy przyklejać jej na nie do końca wyschniętą poprzednią warstwę farby. Zastanawiasz się, gdzie możesz kupić ten produkt? W naszym sklepie oferujemy m.in. taśmę Blue Dolphin oraz Washi marki Dolphin.
Taśma malarska PCV
Taśma PCV to produkt, który powstał z myślą o zabezpieczeniu stolarki okiennej i drzwiowej. Charakteryzuje się trwałością i wodoodpornością, doskonale więc ochroni powierzchnię. Użyć jej możesz także do zaklejania rur oraz grzejników. Jednak jak nietrudno się domyślić, ten typ taśmy jest najdroższy spośród omawianych przez nas wariantów.
Jak używać taśmy malarskiej? Praktyczne wskazówki
Zastanawiasz się, jak podczas używania taśmy malarskiej nie popełnić żadnego błędu? Poznaj zatem nasze wskazówki!
Oczyść podłoże przed nałożeniem farby
Ten punkt stanowi podstawę całej pracy. Nawet najlepszej jakości taśma malarska nie pozostanie na miejscu, jeśli przykleisz ją do zakurzonej i brudnej powierzchni. Dlatego też każdą pracę rozpocznij od dokładnego wyczyszczenia ściany, listwy oraz wszystkich miejsc, do których przykleisz taśmę. Zazwyczaj wystarczy przetarcie powierzchni wilgotną szmatką, jeżeli jednak podłoże jest tłuste, umyj je odpowiednim detergentem. Z naklejeniem taśmy poczekaj, aż powierzchnia całkowicie wyschnie.
Zastosuj właściwą technikę
Jak poprawnie użyć taśmy malarskiej i odpowiednio przykleić ją do ściany? Wcale nie potrzebujesz do tego narzędzi. Wystarczy, że przykleisz kilka centymetrów taśmy do ściany i rozwiniesz ją na ok. 20 cm.
Zadbaj o odpowiednie nałożenie taśmy w rogach
Zastanawiasz się, jak przykleić taśmę w narożnikach? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Rozpocznij od przyklejenia pierwszego kawałka taśmy na ścianie. Nie przycinaj go dokładnie w rogu, pozostawiając nieco dłuższy kawałek. Dzięki temu wciśniesz ją w zagłębienie za pomocą najzwyklejszej szpachelki.
Pamiętaj o precyzyjnym usunięciu taśmy
Kiedy zdjąć taśmę? Wtedy, gdy powierzchnia jest jeszcze mokra czy wtedy, gdy już całkowicie wyschnie? Najlepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie jej natychmiast, kiedy farba jest jeszcze mokra. Jednak nie zawsze jest to możliwe, przede wszystkim dlatego, że większość farb na bazie wody wysycha dość szybko. Zanim więc skończysz malować całe pomieszczenie, miejsce, od którego zaczynałeś, zdąży już wyschnąć. Jeżeli przed Tobą jest nałożenie drugiej warstwy farby, usuwanie taśmy i ponowne jej nakładanie byłoby nierozsądne. W takiej sytuacji poczekaj, aż malowana ściana całkowicie wyschnie. Kiedy to nastąpi, delikatnie przejedź krawędzią szpachelki w miejscu, w którym taśma styka się ze ścianą. W ten sposób usuniesz taśmę maskującą bez uszkodzenia świeżo pomalowanej powierzchni.