Idealnie gładkie i pozbawione wszelkich nierówności ściany to klucz do estetycznego wykończenia pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dobrze oświetlonych miejsc. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego efektu jest gruntowanie, które powinno być wykonane przed malowaniem ścian. To właśnie ten zabieg ma na celu ujednolicenie faktury podłoża oraz poprawienie przyczepności farby. Zastanawiasz się, jaki grunt wybrać na tynk gipsowy? Nie wiesz, na jakie kwestie musisz zwrócić uwagę, wybierając najlepszy materiał do gruntowania? Już spieszymy z odpowiedzią!
Gruntowanie – co ma na celu ten zabieg?
Jak już wspominaliśmy, jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość wykonywanych prac wykończeniowych jest właściwe przygotowanie podłoża. Z tego powodu tak dużą wagę należy przywiązać do gruntowania. Ten etap ma na celu przede wszystkim zwiększenie przyczepności farby, klejów czy gładzi. Dodatkowo zadaniem gruntowania jest zmniejszenie chłonności podłoża, ujednolicenie jego faktury oraz wzmocnienie, a także związanie luźnych cząsteczek znajdujących się na jego powierzchni. Innymi słowy – gruntowanie daje gwarancję, że dalsze prace przyniosą zamierzone rezultaty.
Czy gruntowanie tynków gipsowych jest konieczne?
Wiele osób zastanawia się, czy należy gruntować tynki gipsowe. Jak się okazuje, w tym przypadku gruntowanie ścian jest niezwykle istotne dla dalszych etapów prac oraz ostatecznego efektu. Niekiedy inwestorzy celowo pomijają ten proces, przede wszystkim ze względów oszczędnościowych. Jest to jednak błędna decyzja, która może skutkować w przyszłości łuszczącym się i pękającym podłożem.
Warto jednak wspomnieć, że nowe ściany wymagają wyjątkowego podejścia. Tynk gipsowy przed gruntowaniem musi być całkowicie suchy. Jeżeli dopiero został położony, musisz odczekać co najmniej 2-3 tygodnie, zanim przystąpisz do kolejnych działań. Jaki więc wybrać grunt na tynki gipsowe? Tego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu!
Czym jest grunt i co warto o nim wiedzieć?
Grunt jest bezbarwnym lub lekko mlecznym preparatem. Występuje w postaci gotowego płynu lub koncentratu, który należy rozcieńczyć z wodą, w proporcjach określonych przez producenta. Rozrobiony preparat powinien być wykorzystany od razu – pozostawiony na dłuższy czas może zostać mikrobiologicznie skażony. Ten materiał budowlany należy przede wszystkim dopasować do farby nawierzchniowej, którą chcesz malować – producenci farb jasno określają, jaki grunt będzie odpowiedni.
Przy wyborze gruntu musisz zwrócić uwagę, do jakiej powierzchni został stworzony. Istnieją preparaty przeznaczone do stosowania na beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także na tynk. Zawsze więc zapoznaj się z instrukcją i wszelkimi informacjami zawartymi na opakowaniu i upewnij się, że wybrany przez Ciebie preparat jest odpowiednio dobrany. Tylko wtedy będzie mógł stworzyć spójny system z powierzchnią ściany oraz z farbą.
Gruntowanie zazwyczaj wykonuje się przy pomocy wałka, pędzla ławkowca lub z wykorzystaniem metody natryskowej. Ostatnia forma stosowana jest w przypadku dużych płaszczyzn. Malowanie ścian można rozpocząć dopiero wtedy, gdy grunt naniesiony na ścianę całkowicie wyschnie.
Jaki grunt będzie najlepszy na tynki gipsowe?
Już wiesz, jak ważny jest odpowiedni dobór preparatu gruntującego. Jaki zatem grunt będzie odpowiedni na tynki gipsowe? Naszą propozycją jest preparat Inter-Grunt marki Dolina Nidy, który znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Zalecany jest na gładkie podłoża, nadaje się do stosowania na różne rodzaje tynków, w tym gipsowe, gipsowo-wapienne oraz na płyty gipsowo-kartonowe. Może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Ten materiał budowlany umożliwia uzyskanie szorstkiej powłoki, która znacznie zwiększa przyczepność kolejnych warstw materiałów wykończeniowych, takich jak gładzie czy farby. Produkt nie wymaga rozcieńczania, jest gotowy bezpośrednio po otwarciu opakowania. Występuje w kolorze bordowego płynu, dzięki czemu łatwiej możesz kontrolować stopień pokrycia gruntowanej powierzchni. Grunt cechuje się wysoką przyczepnością do podłoża, wynoszącą powyżej 1,0 N/mm2. Jest także mrozo- i wodoodporny, dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać go do prac na zewnątrz. W naszym sklepie kupisz go w opakowaniu o wadze 20 kg.
Kolejnym produktem godnym polecenia jest Euro-Grunt 300. Jest to preparat gruntujący w formie koncentratu – należy rozcieńczyć go wodą w proporcjach 1:3. Używany jest głównie do gruntowania chłonnych podłoży mineralnych. Sprawdzi się w przypadku porowatych powierzchni wykonanych m.in. z cegły, pustaków ceramicznych, płyt gipsowych, a także tynków gipsowych. Produkt cechuje się wysoką zdolnością penetracji podłoża, dzięki czemu wnika w głąb nawet bardzo starych i suchych ścian, przyczyniając się do ich wzmocnienia. Dzięki niemu nakładane warstwy wiążą i wysychają równomiernie i nie są narażone na odparzenia. Grunt po wyschnięciu tworzy jasnozieloną powłokę, która pozwala w łatwy sposób ocenić, czy powierzchnia została pokryta gruntem w sposób równomierny. W sprzedaży posiadamy produkt w pojemniku ważącym 15 kg.