Sprawdź, czym malować ściany i jak wybrać najlepsze narzędzia malarskie!

0

Do malowania ścian wcale nie potrzebujesz profesjonalnej ekipy — możesz zrobić to zupełnie sam! Kluczem do efektywnego pokrycia powierzchni wybranym przez Ciebie kolorem jest nie tylko dobór odpowiedniej farby, lecz także narzędzia malarskiego. Większość produktów dostępnych w sklepach nadaje się do aplikacji zarówno za pomocą wałka, jak i pędzla. Czym więc najlepiej malować ściany? Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze najlepszych narzędzi malarskich? Odpowiadamy!

Kiedy malować ściany pędzlem, a kiedy wałkiem?

To, jaki rodzaj narzędzia będzie Ci potrzebny do wykonania pracy, zależy od kilku czynników. Uwzględnij więc takie kwestie jak:

- Twoje umiejętności,

- powierzchnia ściany,

- struktura ściany.

Pędzle sprawdzą się przede wszystkim do malowania ścian i sufitów charakteryzujących się słabą przyczepnością tynku lub poprzedniej warstwy farby. Wałek w tej sytuacji mógłby powodować nawijanie się starych powłok na runo. Dodatkowo, malowanie ścian pędzlem zapewnia dobre dotarcie w zagłębienia chropowatego podłoża.

Pędzle malarskie – kiedy warto ich użyć?

Jeszcze do niedawna pędzle malarskie wykorzystywane były do malowania całych powierzchni ścian. Dziś już coraz częściej rezygnuje się z tej metody. Niewłaściwie użyty pędzel może pozostawić na powierzchni widoczne ślady włosia lub smugi. Sprawia, że proces malowania staje się czasochłonny, a równomierne rozprowadzenie farby po całej wysokości ściany jest nie lada wyzwaniem.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie techniki mieszanej, która zakłada używanie wałków do dużych powierzchni, pędzli zaś do detali. Te drugie przydadzą się więc do starannego pokrycia trudno dostępnych miejsc, rogów pomieszczeń, krawędzi ścian oraz wszystkich szczegółów.

Pędzle malarskie są dostępne w kilku rodzajach. Spotkać się możesz z takimi odmianami jak:

- ławkowiec,

- chlapak,

- krzywak,

- tapeciak,

- pędzel okrągły,

- pędzel kątowy,

- pędzel do odcięć.

Różnią się między sobą głównie przeznaczeniem.

Przy wyborze pędzli do malowania, kieruj się przede wszystkim zaleceniami producenta danej farby. Duże znaczenie ma m.in. rodzaj włosia – inny pędzel przyda Ci się do nakładania farby lateksowej, inny zaś do akrylowej.

O czym pamiętać podczas używania pędzla?

Jak już wiesz, pędzel należy dobierać zawsze zgodnie ze wskazaniami producenta. Przed zakupem tego narzędzia zwróć uwagę na to, czy nie wychodzi z niego zbyt dużo włosków. Jeżeli tak, oznacza to, że produkt jest słabej jakości – istnieje wówczas ryzyko, że pozostaną one na malowanej powierzchni.

Jeśli zdecydujesz się na pędzle z włosia naturalnego, odpowiednio je przygotuj przed przystąpieniem do malowania. Sparz włosie w gorącej wodzie, a tuż przed użyciem zwilż lekko wodą. Dzięki temu zabiegowi nie będzie pobierać zbyt dużych ilości farby.

Pędzli używaj głównie do nakładania farby na trudno dostępne miejsca. To właśnie od nich warto rozpocząć malowanie, a dopiero później sięgnąć po wałek, którym pokryjesz większe powierzchnie. Niezależnie od narzędzia, zalecamy użycie metody mokro na mokro, w której pasy farby na siebie nachodzą.

Pamiętaj o tym, aby po skończonej pracy umyć narzędzie w ciepłej wodzie lub rozpuszczalniku. Ważne jest, aby nie doprowadzić do zaschnięcia farby.

Czym malować ściany? Wałek będzie niezbędny!

Już wiesz, że przy malowaniu ścian najlepiej skorzystać zarówno z wałka, jak i pędzla. Malowanie powierzchni pierwszym z nich pozwala na uzyskanie jednolitej, gładkiej powłoki bez widocznych smug i nierówności. Narzędzie to pomoże Ci w precyzyjnym i równomiernym nakładaniu farby. Wałek z dłuższym włosiem sprawdzi się również w przypadku tynków strukturalnych.

Jak wybrać najlepszy wałek do malowania?

Z powyższej części naszego artykułu dowiedziałeś się, czym malować ściany. Jeżeli jednak zapoznasz się z ofertą naszego sklepu, zauważysz, że wybór wałków jest całkiem spory. Jak zatem wybrać produkt, który będzie odpowiedni? Tutaj również warto dostosować się do zaleceń producenta farby – znajdziesz je w karcie technicznej produktu. Niektóre wałki posiadają specjalne oznaczenia w postaci kolorów, co ułatwia dokonanie wyboru. Np. żółte nadają się do farb lateksowych, akrylowych, olejnych i emulsyjnych.

A może gąbka do malowania?

Czym jeszcze można malować ściany? Być może Cię to zdziwi, lecz niektórzy robią to za pomocą gąbki! Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Jak się okazuje, to ciekawa technika w stylu „zrób to sam”. Dzięki niej uzyskasz zaskakujące efekty dekoracyjne w postaci delikatnych przetarć na malowanej powierzchni. Zanim jednak zdecydujesz się na wykorzystanie tej metody w swoim domu, sprawdź, czy jest zalecana przez producenta wybranej farby. Jeżeli nie została wymieniona wśród narzędzi do malowania, lepiej nie ryzykować jej użycia.

Wiele osób, które decydują się na samodzielne wykonanie prac remontowych, zadaje sobie pytanie: czym malować ściany? W naszym dzisiejszym artykule staraliśmy się wyczerpująco na nie odpowiedzieć. Przygotowując się do malowania, zaopatrz się zarówno w pędzle, jak i wałki, gdyż oba te rodzaje narzędzi malarskich będą niezwykle przydatne. Wałek, np. Blue Dolphin, który znajdziesz w naszym sklepie, przyda Ci się do pokrycia większych, jednolitych powierzchni. Detale, trudno dostępne miejsca oraz wszelkie kanty i nierówności pokryjesz farbą za pomocą pędzla.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl