Nie wiesz, jaki agregat malarski będzie najlepszy? Podpowiadamy!

0

Malowanie dużych powierzchni, takich jak dach, elewacja czy ściana domu jest niekiedy dużym wyzwaniem. Możesz zadanie to wykonać w sposób tradycyjny, wykorzystując do tego pędzle i wałki lub skorzystać z agregatu. Czym tak właściwie jest to urządzenie i w jaki sposób działa? Jaki agregat malarski będzie najlepszy w zależności od pracy, którą musisz wykonać? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Czym jest agregat malarski?

Agregat malarski jest urządzeniem, które wykorzystuje się do malowania natryskowego. Używany może być zarówno podczas prac wykonywanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Z całą pewnością usprawnia malowanie szczególnie dużych powierzchni, których pokrycie w inny sposób byłoby dość wymagające i problematyczne. Metoda jego pracy polega na rozbijaniu drobin farby, dzięki czemu możliwe jest równomierne jej nałożenie, nawet w miejscach trudnodostępnych. Dlatego właśnie agregat jest chętnie wykorzystywany podczas malowania dachów, elewacji oraz ścian. W ten sposób można także zabezpieczać elementy wykonane z drewna.

W jaki sposób działa agregat malarski?

Natryskowe nanoszenie farby przy wykorzystaniu agregatu malarskiego znane jest jako metoda hydrodynamiczna. Cały mechanizm działania tego urządzenia jest dość prosty. Agregat jest wyposażony w specjalny zbiornik, do którego wlewana jest farba. Urządzenie pobiera ją za pomocą wbudowanej pompy, a następnie spręża i pod ciśnieniem przekazuje wężem bezpośrednio do pistoletu natryskowego. To właśnie dzięki temu wybrane powierzchnie mogą zostać szybko i równomiernie pokryte farbą. Cały proces odbywa się pod wysokim ciśnieniem – ok. 200 bar. Taka metoda pozwala na pomalowanie w ciągu minuty około 4 metrów kwadratowych powierzchni, co w przeliczeniu na kilkugodzinny dzień pracy daje wynik około kilkuset metrów kwadratowych! Jak widać, stosowanie tego sprzętu pozwala na sporą oszczędność czasu. Jest także o wiele mniej męczące dla ludzkich mięśni.

Dlaczego warto zainwestować w agregat malarski?

Jak już wiesz, agregat malarski znacznie przyspiesza proces malowania. To sprawia, że będzie idealnym wyborem dla każdej firmy zajmującej się pracami wykończeniowymi. Dzięki temu urządzeniu Twoja ekipa poświęci mniej czasu na poszczególne zlecenia, co przyczyni się do zwiększenia jej obrotów.

Agregat umożliwia także realizację takich zadań, które byłyby trudne lub niemożliwe do wykonania przy ręcznym malowaniu. Mowa tu chociażby o malowaniu dużych hal produkcyjnych, dachów czy mostów kolejowych. Urządzenie pozwala na równomierne pomalowanie powierzchni o różnej strukturze, m.in. chropowatej czy pofałdowanej. Ponadto sprzęt ogranicza także zużycie farby, co przekłada się na oszczędności całej firmy. Obsługa agregatu malarskiego nie jest skomplikowana – nie potrzebujesz do niej żadnych specjalnych uprawnień oraz pozwoleń.

Jaki agregat malarski będzie najlepszy? Na te kwestie zwróć uwagę!

Nie wiesz, jaki agregat malarski warto wybrać? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, istnieją jednak pewne kwestie, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Szeroki wybór tego rodzaju urządzeń możesz znaleźć w ofercie naszego sklepu, liczymy więc, że nasze podpowiedzi będą pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Wydajność urządzenia

Ten parametr jest ważny przede wszystkim dlatego, że ma bezpośrednie przełożenie na to, jaki rodzaj farby może obsługiwać dany sprzęt. Jeżeli masz zamiar używać farb lekkich i o dość rzadkiej konsystencji, wystarczające będzie urządzenie o wydajności 0,7 do 1,25 litra na minutę. Do emulsji, farb lateksowych i akrylowych wybierz agregat o wydajności 1,25 do 1,8 l/min. W przypadku farb elewacyjnych potrzebujesz minimum 3 l/min.

Ciśnienie pracy

Kryterium to, podobnie jak wydajność, jest również uzależnione od rodzaju farby, jakiej będziesz używał. Lekkie materiały nie potrzebują wysokiego ciśnienia – wystarczy 100-200 barów, w zależności od ciężaru. Farby lateksowe, akrylowe oraz emulsje wymagają od 200 do 230 barów, pozostałe, cięższe materiały zaś 230 barów.

Przekrój i kąt natrysku dyszy

Średnicę dyszy musisz także dobrać pod kątem rodzaju farby. W przypadku farb olejnych powinna wynosić ona od 0,011” do 0,015”, akrylowych i gruntowych od 0,013” do 0,017”, a lateksowych od 0,013” do 0,021”. Gdy planujesz korzystać z ciężkich farb antykorozyjnych, przeciwpożarowych czy szpachli akrylowych, zdecyduj się na zakup dyszy o średnicy od 0,043”.

Ważną kwestią jest także kąt natrysku. Na jego podstawie możliwe jest określenie wielkości pasa natrysku. Dobierając dyszę, musisz pamiętać, że nie możesz jej dowolnie zmieniać w danym urządzeniu. Skorzystanie z większej niż standardowa, może być niebezpieczne dla urządzenia i prowadzić do uszkodzenia jego pompy.

Agregat malarski jest doskonałym sprzętem dla każdej profesjonalnej ekipy wykończeniowej. Nie tylko znacznie przyspiesza proces malowania, lecz także pozwala na uzyskanie estetycznych, równomiernych warstw, o które trudno podczas pracy z wykorzystaniem wałka lub pędzla. Urządzenie radzi sobie z wieloma rodzajami powierzchni – nawet tymi najbardziej wymagającymi. W naszym sklepie oferujemy Ci zarówno niewielkie agregaty jak i duże maszyny przeznaczone do użytku komercyjnego – warto więc zapoznać się z ich parametrami i wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl