Nie wiesz, jak tynkować ściany? Poznaj naszą instrukcję!

0

Tynkowanie ścian jest jednym z obowiązkowych elementów wykańczania mieszkania. Nałożenie odpowiedniej zaprawy przede wszystkim zabezpiecza powierzchnię przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Nie można pominąć także funkcji dekoracyjnej tynków. Jeżeli zastanawiasz się, jak tynkować ściany – koniecznie przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, że to zadanie wcale nie jest tak trudne, jak Ci się wydaje!

Tynkowanie ścian – konieczny etap każdego remontu

Jak już wspominaliśmy, tynkowanie ścian wewnętrznych jest niezbędnym etapem wszelkich prac wykończeniowych i remontowych. Głównym zadaniem tynków jest zabezpieczenie i wygładzenie murów oraz przygotowanie ich do dalszych robót, jak np. tapetowanie lub malowanie.

Właściwie dobrany i prawidłowo nałożony tynk ochroni Twoje ściany przed wieloma czynnikami takimi jak wilgoć, zabrudzenia, a nawet ogień! Zabezpieczy je także przed niewielkimi uszkodzeniami. Nie wiesz, jak tynkować ściany? Zanim wykonasz telefon do profesjonalnej ekipy remontowej, koniecznie zapoznaj się z naszą instrukcją! Dzięki niej to zadanie wykonasz zupełnie samodzielnie!

Jak tynkować ściany? Przygotuj wszystko, co niezbędne!

Zanim przystąpisz do właściwej pracy, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie. Przed Tobą ważne zadanie, jakim jest zakup tynku. Możesz wybierać spośród tynku gipsowego lub cementowo-wapiennego. Pamiętaj, aby dostosować ten produkt do rodzaju podłoża, a także specyfiki pomieszczenia, w którym będą wykonywane prace.

Tynki gipsowe sprawdzą się w pomieszczeniach suchych, które nie są narażone na bezpośrednie działanie wilgoci. Możesz stosować je na beton komórkowy, cegły czy pustaki. W kuchni i łazience zalecane jest użycie tynków cementowo-wapiennych – dzięki swoim właściwościom zapobiegną gromadzeniu się wody w ścianach i ułatwią im oddychanie.

Poza odpowiednim tynkiem zaopatrz się również w:

- grunt, który będzie dopasowany do tynku,

- mieszarkę (ewentualnie wiertarkę z końcówką mieszającą),

- gąbkę do zacierania,

- gładką pacę i łatę tynkarską.

Niezbędny będzie również wałek – modele idealne do tynkowania znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Przygotuj podłoże pod tynki

Kolejnym krokiem, który musisz wykonać przed tynkowaniem, jest właściwe przygotowanie podłoża. Tylko sucha, czysta i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń ściana stworzy najlepsze warunki do mocnego zawiązania się tynku i szybkiego wyschnięcia. Koniecznie usuń otwory po kołkach i gwoździach, pozbądź się także wszystkich rys i pęknięć – zrobisz to za pomocą masy szpachlowej. Do usunięcia nierówności przyda Ci się papier ścierny.

Zastanawiasz się, jak tynkować stare ściany? W tej sytuacji cały proces będzie wyglądał niemal tak samo. Konieczne będzie jednak zagruntowanie powierzchni za pomocą odpowiednio dobranego preparatu. Pamiętaj jednak, aby koniecznie poczekać, aż gruntowana powierzchnia całkowicie wyschnie.

Rozrób zaprawę

Każda zaprawa przed położeniem na ścianę wymaga odpowiedniego rozrobienia. Zrób to zgodnie z wytycznymi producenta, które znajdziesz na opakowaniu produktu. Bardzo istotne jest prawidłowe wymieszanie zaprawy – tutaj właśnie przyda się mieszarka lub wiertarka z końcówką do mieszania. Dobrze rozrobiona zaprawa powinna być gładka, pozbawiona grudek oraz pęcherzyków powietrza. Ważny jest czas wykorzystania zaprawy, który w przypadku tynków nie może przekraczać 3 godzin. Po ich upływie masa zaczyna zasychać i nie można jej ponownie rozrabiać.

Nałóż tynk na ścianę

Kiedy masz już wszystko, co niezbędne, a Twoja zaprawa jest dobrze rozrobiona, przyszedł czas na właściwą pracę. Jak zatem tynkować ścianę? Nakładaj zaprawę od góry do dołu – w przypadku tynków gipsowych wystarczy jedna warstwa, tymczasem zaprawa cementowo-wapienna wymaga najczęściej trzech. Z tego też powodu najpierw wykonywana jest tzw. obrzutka. Jej struktura powinna być chropowata, co zapewni lepszą przyczepność dla kolejnej warstwy. Przed nakładaniem następnej powłoki musisz odczekać, aż poprzednia dobrze wyschnie.

Wyrównaj i wygładź tynk

Kiedy Twoja zaprawa będzie już nałożona na ścianę, musisz ją bardzo dobrze wygładzić. Wykonuje się to w trzech etapach. Pierwszym z nich jest wstępne wyrównanie tynku, zwane też zaciąganiem. Wykonuje się je od razu po jego nałożeniu i przed wyschnięciem. Zrobisz to za pomocą łaty tynkarskiej.

Gdy zaprawa zacznie lekko się zawiązywać, należy przeprowadzić równanie. Korzystając z łaty trapezowej, usuń wszystkie nierówności i wgłębienia. Ostatnim etapem jest gładzenie, czyli gąbkowanie, które ma na celu usunięcie drobnych wgłębień i rys. Użyj do tego pacy gąbkowej, która powinna być zwilżona wodą. Delikatnie przetrzyj nią powierzchnię całej ściany. Pod wpływem tych działań powstaje tzw. mleczko gipsowe, które powinno być widoczne już po kilku chwilach. Poczekaj, aż lekko zmatowieje, a następnie przejdź do gładzenia, które wykonuje się szpachlą powierzchniową lub pacą metalową.

Tynkowanie jest etapem, którego nie możesz pominąć podczas remontowania mieszkania. Odpowiednio nałożony tynk przygotowuje ścianę do dalszych prac, a także zabezpiecza ją przed niekorzystnymi czynnikami. Liczymy, że nasza instrukcja ułatwi Ci wykonanie tej pracy! Szukasz przydatnych akcesoriów? Wszystko, co niezbędne znajdziesz w ofercie naszego sklepu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl