Jaki wałek będzie najlepszy do malowania ścian i sufitów? Sprawdzamy!

0

Wałek malarski jest jednym z uniwersalnych narzędzi, które są nieocenione podczas malowania mieszkania lub domu. Z jego pomocą możesz wykonać całą pracę w szybki i prosty sposób. Warunkiem jest jednak odpowiedni dobór tego narzędzia. Jaki zatem wałek najlepiej sprawdzi się do malowania ścian i sufitów w Twoim domu? Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł!

Co charakteryzuje dobrze dobrany wałek?

Mimo że wybór odpowiedniego wałka wydaje się być czymś prostym i nieskomplikowanym, nie zawsze tak jest. Warto zatem wiedzieć, co powinno charakteryzować dobry wałek. A zatem właściwie dopasowane narzędzie:

- pozwala uniknąć smug podczas malowania,

- sprawia, że farba nie skapuje i nie pryska,

- pokrywa malowaną powierzchnię w sposób równomierny,

- zapewnia właściwe rozprowadzenie farby i oddaje jak największe jej ilości na malowaną ścianę,

- jest komfortowe i wygodne.

Jak widzisz, warto mieć wymagania, co do wałka – i to jak się okazuje, całkiem spore. Tylko takie akcesorium sprawi, że wykonanie pracy będzie znacznie łatwiejsze. Jaki zatem wałek warto wybrać do malowania ścian i sufitów? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części naszego artykułu!

Jaki wałek będzie najlepszy w zależności od rodzaju farby?

Nie każdy wie, że dobór wałka zależy w dużej mierze od rodzaju farby, jakiej będziesz używał. Poniżej przedstawimy ogólny podział, jednak pamiętaj o tym, żeby dodatkowo sprawdzić na opakowaniu farby, jaki rodzaj wałka do jej użycia zaleca producent.

Farby lateksowe

Ten rodzaj farb jest chętnie wybierany do malowania ścian. Nic w tym dziwnego, gdyż dobrze kryje, jest paroprzepuszczalny i łatwo z niego zmyć wszelkie zabrudzenia. Do farby lateksowej sprawdzi się wałek z poszyciem z tworzywa syntetycznego, np. poliestru, poliamidu lub poliakrylu. Dobrym wyborem będzie zatem produkt wykonany z mikrofibry lub sznurkowy. Jeżeli ściany, które chcesz pomalować, mają gładką i równą powierzchnię, wybierz model o krótkim włosiu. W przypadku gładkiej, lecz nierównej ściany lepiej sięgnąć po wałek z nieco dłuższym włosiem.

Farby akrylowe

Nie wiesz, jaki wałek wybrać do malowania farbą akrylową? Ten rodzaj farb także jest wodorozcieńczalny, dlatego do rozprowadzania sprawdzą się te same narzędzia, co do farb lateksowych. W tej sytuacji również runo powinno być dostosowane do struktury malowanej powierzchni i wykonane z włókien sztucznych.

Farby olejne

Zamierzasz skorzystać z farb olejnych do malowania elementów dekoracyjnych takich jak np. lamperie? Ten wariant farby rozpuszczalnikowej również potrzebuje specjalnych narzędzi. W tej sytuacji sprawdzą się wałki piankowe, gąbkowe oraz flokowane.

Farby ceramiczne

Tego rodzaju środki przeznaczone do malowania od kilku lat cieszą się sporą popularnością. Tworzą na ścianach powłokę, która nie tylko jest odporna na plamy, lecz także łatwa w czyszczeniu z wszelkich zabrudzeń. Do tego środka malarskiego polecane są wałki materiałowe o sprężystej strukturze wykonane np. z poliestru lub mikrofibry.

Kolory wałków – co tak właściwie oznaczają?

Niektórzy producenci narzędzi malarskich do oznaczania poszczególnych produktów stosują system kolorów. Celem tego zabiegu jest ułatwienie podjęcia decyzji, jaki wałek wybrać do malowania konkretnych powierzchni. Oznaczenia pojawiają się na rączkach, etykietach lub na runie. Co znaczą poszczególne kolory?

Czerwony

Ten typ najczęściej przeznaczony jest do nakładania żywic poliestrowych i epoksydowych, a także lakierów podłogowych. Cechuje się odpornością na działanie silnych rozpuszczalników.

Niebieski

Wałki oznaczone niebieskim kolorem wykorzystywane są do farb wodorozcieńczalnych, czyli do większości farb ściennych i fasadowych.

Żółty

Ten rodzaj wałków jest najbardziej uniwersalny – możesz z niego korzystać podczas malowania farbami rozpuszczalnikowymi, wodorozcieńczalnymi, a nawet lakierami. Sprawdza się w przypadku farb lateksowych, akrylowych, emulsyjnych oraz olejnych.

Zielony

Zielone oznaczenia świadczą o tym, że wałki nadają się do pokrywania powierzchni rzadkimi lakierami oraz farbami do ochrony drewna.

Należy jednak pamiętać, że oznaczenia te są umowne – przed zakupem wałka koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta.

Wałek wąski czy szeroki?

Przeglądając ofertę naszego sklepu, z pewnością zauważyłeś, że wałki mogą być różnej szerokości. Zastanawiasz się zatem, w jakich sytuacjach się przydadzą? Już spieszymy z wyjaśnieniami!

Wielkość wałka musisz przede wszystkim dobrać do rodzaju powierzchni, którą będziesz malować. Szerokie narzędzie w rozmiarze 12-25 cm przyda się do malowania:

- ścian,

- sufitów,

- podłóg,

- płotów z szerokich desek.

Z kolei wąski model o wielkości od 5 do 12 cm, sprawdzi się do malowania ram i wnęk okiennych lub drzwiowych oraz wąskich desek. Przyda się także do odcinania kolorów, wykonywania efektów dekoracyjnych i malowania w trudno dostępnych miejscach.

Gdy szykujesz się do malowania ścian lub sufitów z pewnością musisz zaopatrzyć się zarówno w szerszy, jak i węższy wałek. Jeżeli szukasz sprawdzonych i niezawodnych produktów – zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym asortymentem. Znajdziesz tu m.in. wałki Blue Dolphin o różnej szerokości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl