Wybór odpowiednich narzędzi podczas każdej pracy remontowej jest bardzo istotny. To właśnie one mogą sprawić, że czynności przebiegną sprawnie i szybko, a uzyskane efekty będą zadowalające. Jedną z ważnych prac wykończeniowych jest nałożenie gładzi szpachlowych – która przygotowuje podłoże do malowania. Jeżeli zastanawiasz się, jaka szpachla do gładzi będzie najlepszym wyborem, odpowiedź na nurtujące Cię pytanie znajdziesz w naszym artykule!
Czym jest gładź szpachlowa i jakie pełni funkcje?
Gładź szpachlowa jest przedostatnią powłoką wykończeniową ścian. Stosowana jest w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, która następnie będzie malowana lub pokrywana tapetą. Pominięcie tego etapu może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami – wszelkie nierówności na ścianach prezentować się będą nieestetycznie.
Czym jednak jest gładź szpachlowa i w jakiej postaci występuje? Otóż jest to wyrób budowlany przeznaczony do wygładzania ścian. Masy szpachlowe sprzedawane są w formie sypkiej do rozrobienia z wodą lub w gotowej postaci tak jak m.in. gładź Rapid dostępna w ofercie naszego sklepu. Taki produkt rozprowadza się na ścianach w warstwach ok. 2-5 mm. Do wyboru jest kilka metod wykonywania gładzi – niektóre z nich sprawdzą się nawet w przypadku amatorów, inne zaś wymagają specjalistycznego sprzętu oraz niezbędnych umiejętności. Gładzić można wszystkie rodzaje tynków wewnętrznych: wapienne, cementowe, gipsowe, polimerowe i pozostałe.
Jaka szpachla do gładzi będzie najlepszym wyborem?
Szpachla jest narzędziem, które umożliwia wykonanie gładzi szpachlowej. Spotkać ją możesz także pod nazwą pióra, kosy, noża lub lizaka do szpachli. Narzędzia takie przyjmują kształt metalowej listwy o różnej długości – od 10 cm do nawet 2 m. Wyposażone są w specjalny uchwyt. Najdłuższe modele szpachli montowane są na specjalnych wysięgnikach na kiju. Skąd zatem wiedzieć, jaką szpachlę do gładzi wybrać? Musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Zwróć uwagę na rodzaj uchwytu
Jedną z nich jest z całą pewnością rodzaj uchwytu. Możesz wybierać spośród modeli plastikowych i aluminiowych. Pierwsze z nich najczęściej wykonywane są z tworzywa wysokiej jakości, które jest odporne na zarysowania i uszkodzenia. Ich zaletą jest niewielki ciężar narzędzia, co ułatwia wykonywanie pracy. Wadą tego rozwiązania jest jednak brak możliwości wymiany ostrza – jest ono na stałe zespolone z uchwytem. Po jego uszkodzeniu całe narzędzie nadaje się wyłącznie do wymiany.
Drugim rodzajem uchwytów są te wykonane z aluminium. Co prawda wyróżniają się nieco większą wagą, jednak metal jest bardziej odporny na różnego rodzaju obicia i zadrapania. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnej wymiany stalowych ostrzy – dzięki temu jeden model może posłużyć Ci bardzo długo. W większości szpachli metalowy uchwyt zabezpieczony jest po dwóch stronach plastikowymi zaślepkami, które bez problemu możesz zdjąć w trakcie mycia i czyszczenia narzędzia.
Szeroki wybór szpachli z aluminiowymi uchwytami znajdziesz w naszym sklepie. Oferujemy w nim modele znanej i renomowanej marki Olejnik. W sprzedaży posiadamy szpachle o różnej długości – bez trudu więc znajdziesz produkt dopasowany do potrzeb Twojej firmy.
Jaką długość szpachli warto wybrać?
Kolejną ważną kwestią jest długość narzędzia. Jak już wiesz, dostępne są modele o różnej długości, dlatego wybór odpowiedniej może stanowić nie lada wyzwanie. Skąd zatem wiedzieć, jaka długość będzie idealna? Krótsze narzędzie sprawdzi się podczas wykonywania mniejszych prac wykończeniowych. Jeżeli więc planujesz remont całego pomieszczenia, lepiej sięgnij po większy model, który znacznie ułatwi szybsze wykonanie pracy. Nieco krótsze noże sprawdzą się jednak przy rozprowadzaniu gładzi w kątach i trudno dostępnych miejscach. Po szpachle, których długość przekracza metr, sięgnij wtedy, gdy masz do czynienia z naprawdę dużą powierzchnią.
Jakie jeszcze narzędzia sprawdzą się przy nakładaniu gładzi szpachlowej?
Już wiesz, dlaczego warto skorzystać ze szpachli oraz jak ją wybrać. Chcemy jednak przedstawić Ci pozostałe narzędzia, z których również możesz skorzystać podczas prac wykończeniowych.
Jednymi z podstawowych są pace, zwane też rajberkami. Są one narzędziem uniwersalnym, gdyż sprawdzą się nie tylko przy nakładaniu gładzi, lecz także przy łączeniu klejem płyt gipsowo-kartonowych czy nakładaniu różnego rodzaju tynków. Wykorzystywane są również do zacierania tynków maszynowych.
Podczas remontu z całą pewnością przyda się tradycyjna szpachelka, czyli najbardziej uniwersalne narzędzie każdego fachowca. Przydaje się na wielu etapach i wykorzystać ją można w rozmaity sposób. Z całą pewnością sprawdzi się przy skrobaniu, nakładaniu wyprawek gipsowych czy niewielkich ilości kleju. Warto mieć ją zawsze pod ręką – szczególnie podczas prac wykończeniowych.
W ostatnim etapie prac remontowych wykonuje się gruntowanie oraz malowanie ścian i sufitów. Grunt i farbę nakłada się dużym pędzlem typu ławkowiec, w który warto się zaopatrzyć przed przystąpieniem do pracy. Najlepiej wybierać modele z naturalnego włosia. Do gruntowania można wykorzystać także walec malarski – należy jednak pamiętać, by jego poszycie było o jak największej chłonności.