Malowanie natryskowe to rozwiązanie pozwalające na sprawne i równomierne pokrycie ścian farbą. Nic więc dziwnego, że ta metoda cieszy się dużą popularnością i ma szerokie zastosowanie. Wykonanie pracy jest możliwe przy pomocy specjalnego urządzenia. Zastanawiasz się, jak malować agregatem malarskim? O czym należy pamiętać i jakich błędów unikać? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych wskazówek!
Na czym polega malowanie natryskowe?
Malowanie natryskowe, jak już wiesz, odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu. Agregat pod wpływem wysokiego ciśnienia wytryskuje niewielkie kropelki farby na konkretną powierzchnię. Wcześniej jest ona rozbijana przy pomocy sprężonego powietrza.
Tę technikę zastosujesz nie tylko na ścianach. Jak się okazuje, jej możliwości są znacznie szersze – wykorzystasz ją także do pokrywania farbą blacharki, mebli, sufitów, elewacji oraz wielu innych powierzchni. Wszystko zależy od odpowiednio dobranej farby lub lakieru.
Kiedy skorzystać z agregatu malarskiego?
Malowanie natryskowe zalecane jest w przypadku dużych lub niejednolitych powierzchni. Sprawdzi się również do pokrywania chropowatych i ażurowych ścian – wysokie ciśnienie sprawia, że farba łatwiej dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Warto je wykorzystać zawsze wtedy, gdy zależy Ci na uzyskaniu idealnie gładkiej warstwy farby na dużych płaszczyznach.
Jak malować powierzchnie agregatem? Pamiętaj o przygotowaniu ścian!
Przed przystąpieniem do malowania, musisz dokładnie zabezpieczyć powierzchnię. Dotyczy to nie tylko miejsc, które będą pokrywane farbą, lecz również tych, które powinny pozostać w stanie nienaruszonym. Przydatna do tego będzie folia zabezpieczająca oraz taśma malarska. Zadbaj również o to, aby ściana była czysta, pozbawiona kurzu oraz wszelkich zawilgoceń. Jeżeli na powierzchni znajdują się świeże tynki, konieczne będzie jej wcześniejsze zagruntowanie.
Zadbaj o odpowiedni sprzęt i farby
Jeśli zamierzasz malować ściany za pomocą agregatu, z całą pewnością musisz zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt. Zakup nie jest jedynym rozwiązaniem – w naszym sklepie oferujemy Ci wynajem różnego rodzaju agregatów malarskich. Jeżeli więc potrzebujesz urządzenia jedynie okazjonalnie, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdziesz tu sprzęty o różnej specyfikacji, które bez trudu dopasujesz do swoich potrzeb.
Kolejnym ważnym elementem są niewątpliwie farby – najlepiej sprawdzą się te, które przeznaczone są do tej techniki aplikacji. Zapewniają właściwą lepkość, są odpowiednio filtrowane i nie wymagają dodatkowej regulacji urządzenia lub rozcieńczania farby.
Jak przygotować farby oraz sprzęt do malowania?
Kiedy masz już wszystko, co niezbędne, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie farby oraz sprzętu do malowania. Farba powinna zostać dobrze wymieszana, np. za pomocą mieszadła elektrycznego. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt gwałtownie – w przeciwnym wypadku może dojść do wytrącenia pigmentu lub napowietrzenia farby.
Przed przystąpieniem do malowania załóż strój ochronny obejmujący przede wszystkim maskę na nos i usta. Ograniczy szkodliwe działanie farby na drogi oddechowe. Samo urządzenie nie wymaga specjalnego przygotowania – wystarczy, że podłączysz wszystkie elementy zestawu. Zalecane jest wykonanie testu malowania na niewielkiej powierzchni, np. na kartonie.
Jak przebiega malowanie ścian agregatem malarskim?
Malowanie natryskowe może z początku wydawać się nieco skomplikowane. Jednak tak jak ze wszystkim tak i tutaj, warto mieć pewne doświadczenie. Wprawy możesz nabrać, ćwicząc malowanie na roboczych powierzchniach.
Pistolet agregatu powinien znajdować się w odległości 15-20 cm od wybranej powierzchni. Ustaw go prostopadle do ściany, którą będziesz malował. Zadbaj o to, aby w zbiorniku urządzenia było wystarczająco dużo farby – dzięki temu nie będziesz musiał przerywać swojej pracy. W przeciwnym wypadku mogą powstać nieestetyczne plamy. Ważny jest sposób prowadzenia strumienia farby – powinna być rozprowadzana w linii prostej w możliwie nieprzerwany sposób. Nawet chwilowy przestój może powodować zacieki, które są trudne do usunięcia.
Jak czyścić sprzęt po malowaniu?
Już wiesz, jak malować agregatem i o czym należy pamiętać. Kiedy Twoja praca będzie zakończona, musisz dokładnie wyczyścić wszystkie narzędzia. Ma to ogromne znaczenie, gdyż zaschnięta farba może uniemożliwić działanie sprzętu.
Do umycia agregatu wykorzystaj wodę, aceton lub inny rozpuszczalnik. Najważniejsze jest dokładne usunięcie farby z pistoletu natryskowego. Jeżeli zwykłe przepłukanie wodą okaże się nieskuteczne, powtórz tę czynność z wykorzystaniem miękkiej szczoteczki lub pędzelka. Teraz wytrzyj ten element do sucha i odstaw do całkowitego wyschnięcia.
Ważne jest, aby w przypadku użycia acetonu lub innego rozpuszczalnika ograniczyć się wyłącznie do elementów metalowych. Uszczelki oraz miękkie części w kontakcie z tą substancją mogą zostać uszkodzone.
Jeżeli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz korzystał z agregatu, musisz usunąć resztki wody z pompy i wszystkich węży. W ten sposób zapobiegniesz ogniskom korozji w najważniejszych częściach urządzenia.