Grunt – ile schnie, jak go nałożyć i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

0

Gruntowanie ścian jest konieczne zawsze wtedy, gdy chcesz je wygładzić oraz zwiększyć przyczepność farby. Zabieg ten polecany jest szczególnie w przypadku nowych powierzchni, na których występuje sporo nierówności. Zastanawiasz się, jak prawidłowo gruntować ściany? A może nie wiesz, ile schnie grunt? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Dlaczego warto gruntować ściany?

Gruntowanie ścian to jedna z obowiązkowych czynności przy wykończeniu domu lub mieszkania. Zazwyczaj poprzedza pierwsze malowanie, lecz nie tylko. Niekiedy jest konieczna wtedy, kiedy na ścianach znajduje się już farba, jednak jej jakość jest wątpliwa. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie odpowiednie zastosowanie gruntu na ściany. Poza wyrównaniem i wzmocnieniem podłoża, grunt pozwala także na zmniejszenie chłonności. Poprawia przyczepność farby, przez co zużyjesz jej znacznie mniej. Gruntowanie to także jeden ze sprawdzonych sposobów na to, by zapobiegać powstawaniu wilgoci – grunt na ścianach znacznie utrudnia rozwój grzybów i pleśni.

Kiedy konieczne jest gruntowanie ścian?

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach niezbędne jest gruntowanie powierzchni, a kiedy możesz je pominąć? Jeżeli Twoje ściany wcześniej były pomalowane farbami akrylowymi lub lateksowymi, mamy dobrą wiadomość! Najprawdopodobniej zabieg ten w ogóle nie będzie konieczny. Nie musisz także gruntować ścian o jednolitej strukturze. Jeżeli chcesz mieć pewność, czy Twoje ściany potrzebują tego zabiegu – najlepiej potrzyj ich powierzchnię dłonią. Gdy pozostanie na niej biały osad, oznacza to, że nałożenie gruntu jest wskazane.

Farba gruntująca czy grunt – co wybrać?

Osoby, które planują gruntowanie ścian, zastanawiają się, co jest lepsze – grunt czy farba gruntująca. Aby podjęcie ostatecznej decyzji było znacznie łatwiejsze, chcemy przedstawić Ci, na czym polega różnica między tymi dwoma produktami.

Farba gruntująca używana jest przede wszystkim w celu zwiększenia przyczepności kładzionej farby oraz ujednolicenia jej koloru. Sprawdzi się zatem na ścianach, które planujesz pokryć mocnymi, intensywnymi barwami. Głównym zadaniem gruntu jest wzmocnienie podłoża, a także zmniejszenie jego chłonności.

Wybór odpowiedniego materiału zależy w dużej mierze od tego, czy zamierzasz gruntować nowe, czy stare ściany. W przypadku powierzchni, które będą malowane po raz pierwszy, lepszym wyborem będzie grunt. W przypadku starszego podłoża, które było już pokryte farbą – lepiej spisze się farba gruntująca, chyba że jest ono już bardzo zniszczone. Jeżeli szukasz skutecznych produktów przeznaczonych do gruntowania – zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz tu wysokiej jakości produkty, które pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów.

Jak nałożyć grunt na ściany?

Zanim dowiesz się, ile schnie grunt, podpowiemy Ci jak go prawidłowo nałożyć na ścianę. Aby gruntowanie miało sens i dobrze spełniło swoją rolę, materiał musi zostać odpowiednio położony. Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie ścian – podłoże powinno być czyste i suche. Jeżeli na powierzchni pojawiają się nierówności, należy je delikatnie zrównać. Warto także umyć ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego, aby zapewnić im idealną czystość.

Kiedy Twoje ściany są odpowiednio przygotowane, możesz przystąpić do nakładania preparatu gruntującego. Zrobisz to za pomocą wałka lub szerokiego pędzla. Pamiętaj o tym, by grunt nakładać powoli i dokładnie, nie omijając żadnego miejsca.

Ile schnie grunt?

Aby gruntowanie przyniosło zamierzony efekt, bardzo ważne jest dokładne wyschnięcie preparatu. Informację dotyczącą tego, ile schnie grunt, znajdziesz na etykiecie, która została dołączona do opakowania. Umieszczone są tam ważne informacje od producenta, m.in. ta, jak długo należy odczekać z malowaniem ścian. Najczęściej jednak grunt schnie ok. 24 godzin. Jeżeli więc chcesz, aby Twoje ściany prezentowały się nienagannie i proces malowania przebiegł szybko i bezproblemowo, stosuj się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu.

Jakie mogą być konsekwencje braku gruntowania?

Niektóre osoby podczas wykańczania mieszkania pomijają etap gruntowania. Jak się okazuje, jest to duży błąd, który może skutkować przykrymi konsekwencjami. Wysoka nasiąkliwość i nieodpowiednio przygotowane podłoże mogą powodować, że farba podczas malowania ścian będzie różnie wchłaniana. To z kolei prowadzić będzie do nieestetycznego wyglądu – w niektórych miejscach powierzchnia może nie zostać dobrze pokryta. Wówczas widoczne są charakterystyczne smugi, które powstają w wyniku różnego nasycenia ściany pigmentem. Ponadto, w miejscach tych mogą powstać tzw. bąbelki, które są trudne do usunięcia. Po wyschnięciu farba może zacząć się łuszczyć, a nawet odchodzić całymi płatami.

Gruntowanie jest bardzo ważną czynnością, którą koniecznie należy wykonać przed pierwszym malowaniem ścian. Zabieg ten ma na celu przygotowanie podłoża do dalszych prac – pozwala na wygładzenie powierzchni oraz na zwiększenie przyczepności farby. Warto wiedzieć, jak zrobić to w sposób prawidłowy oraz o jakich kwestiach należy pamiętać. W naszym sklepie dostępne są preparaty do gruntowania – zapraszamy zatem do zapoznania się z ich ofertą i dokonania wyboru najlepszego wariantu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl