Poziomica to narzędzie, bez którego żadna ekipa budowlano-remontowa nie wyobraża sobie swojej pracy. Urządzenie to sprawdzi się także podczas remontu domu oraz przy wykonywaniu drobnych prac w mieszkaniu, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką. Co warto wiedzieć na temat poziomicy? Jak jej prawidłowo używać i jakie są jej najpopularniejsze rodzaje? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!
Czym jest poziomica?
Poziomica jest narzędziem służącym do pomiaru pionu i poziomu. Do ich określenia wykorzystuje grawitację. Większość tego rodzaju narzędzi ma wbudowany charakterystyczny element, jakim jest libella rurkowa. To właśnie ona, dzięki sile grawitacji jest w stanie pokazać poziom z różną dokładnością. Niektóre modele poziomic oprócz pionu i poziomu są w stanie wyznaczyć także kąt wynoszący 45 stopni.
Ten rodzaj narzędzi wykorzystywany jest na wszelkiego rodzaju budowach. Korzysta się z niego przy okazji remontów oraz prac naprawczych. Precyzja poziomicy zależy od kilku czynników, takich jak:
- rodzaj poziomicy,
- dokładność wykonania narzędzia,
- jakość,
- użyte materiały.
Nie bez znaczenia jest także długość narzędzia.
Jakie są popularne rodzaje poziomic?
Zanim dowiesz się, jak prawidłowo używać poziomicy, chcemy przedstawić Ci najpopularniejsze rodzaje tego urządzenia. Przyjrzyjmy się im bliżej!
Poziomica z libellą
Ten rodzaj poziomicy zwany jest także libellową. Urządzenie wyposażone jest we wspominaną wyżej libellę, czyli ampułkę z cieczą i pęcherzykiem powietrza, który jest zarazem wskaźnikiem pionu lub poziomu. W celu poprawienia widoczności pęcherzyka powietrza, ciecz barwiona jest za pomocą fluorescencyjnego barwnika. Ilość występujących libelli w poziomicy zależy od modelu – znajdziesz zarówno modele z jedną libellą, jak i z 5. Dokładność tego rodzaju narzędzia zależy od kilku czynników, m.in. klasy poziomicy, jakości wykonania i osadzenia libelli oraz długości poziomicy.
Jeżeli szukasz sprawdzonych modeli poziomic z libellą, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz tam kilka wariantów do wyboru – wybierz zatem najlepszy model, dzięki któremu dokonasz rzetelnego pomiaru.
Poziomica laserowa
Jednym z najnowocześniejszych typów poziomic są modele laserowe, które na polskim rynku pojawiły się całkiem niedawno. Urządzenie to emituje wiązkę laserową – najczęściej w postaci dwóch linii w poziomie i pionie, które łączą się ze sobą pod kątem prostym. Linie te możesz ustawiać na dowolnej wysokości. Czynnikiem pogarszającym widoczność uzyskanych efektów może być duża odległość lub zbyt mocne światło, które rozprasza wiązkę lasera. Ten rodzaj poziomicy poza wyznaczeniem równego poziomu, może także pomóc wyznaczyć równy kąt.
Poziomica wężowa
Kolejnym znanym typem jest poziomica wężowa. Zbudowana jest ona najczęściej z dwóch cylindrów z podziałką, które połączone są ze sobą za pomocą giętkiego węża. Jako medium pomiarowe wykorzystuje wodę lub inną ciecz. Narzędzie to pozwala ustalić równy poziom pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie obiektami, np. oknami w różnych pomieszczeniach.
Poziomica cyfrowa
Ten rodzaj poziomicy cechuje się dużą dokładnością i precyzją. Sprawdzi się zatem tam, gdzie potrzebna jest najwyższa dokładność. Wyniki pomiaru narzędzia pokazywane są na wbudowanym wyświetlaczu – w ten sposób uzyskasz czytelną informację dotyczącą kątów oraz stopnia nachylenia. Niektóre z modeli posiadają wbudowany alarm dźwiękowy, który informuje użytkownika o uzyskaniu określonego kąta. Nierzadko wyposażone są także w dodatkowy ręczny mechanizm do poziomowania. Ich cena jednak sprawia, że stosowane są wyłącznie przez profesjonalistów.
Poziomica – jak jej używać, aby dokonać najlepszego pomiaru?
Zastanawiasz się, jak używać poziomicy? Boisz się, że to zadanie jest zbyt skomplikowane? Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości dokonanie pomiaru i sprawdzenie poziomu lub pionu jest niezwykle proste. Wystarczy przyłożyć poziomicę do określonego miejsca i obserwować libellę, czyli pęcherzyk znajdujący się w jej wnętrzu. W sytuacji, gdy poziomica będzie przyłożona pod kątem prostym, libella powinna znajdować się na środku. Gdy przesunie się na którąś ze stron, oznacza to, że całe narzędzie musisz ustawić w inny sposób. Metodą prób i błędów z pewnością znajdziesz idealny kąt prosty, a im częściej będziesz korzystać z tego narzędzia, tym bardziej jego obsługa stanie się dla Ciebie prosta i bezproblemowa.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z poziomicy?
Już wiesz, jak poprawnie używać poziomicy. Masz świadomość tego, jakie jej rodzaje możesz znaleźć w sklepach i który z nich będzie dla Ciebie najlepszy. Teraz podpowiemy Ci, w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego urządzenia.
Poziomica przyda Ci się zawsze wtedy, gdy będziesz wykonywał prace wymagające precyzji. Mowa tu chociażby o zawieszeniu obrazu czy ramki ze zdjęciami – w końcu każdemu zależy na tym, aby powiesić je równo. Narzędzie to przyda Ci się także poza Twoim domem, np. podczas ustawiania słupków ogrodzeniowych czy układania chodnika przed domem. Poziomica to także niezbędne urządzenie, które ma zastosowanie w każdym zakładzie stolarskim. Robienie mebli na wymiar to zadanie, w którym nie można sobie pozwolić na zakrzywienia czy zachowanie niewłaściwych kątów.